Soustředění Rokytno

23. 10. 2015 - 25. 10. 2015

Bylo, nebylo, no, vlastně bylo ve dnech 23. 10. – 25. 10. 2015 soustředění našeho folklórního souboru Kamínek. To proběhlo v Penzionu Sport v Rokytně. Bylo nás tam přes 40, takže jsme bydleli na obou budovách. Menší a vedoucí na dolní, vetší na horní.

Sjeli jsme se tu kolem páté. Každý přijel sám, tedy s rodiči, známými nebo příbuznými. Už v šest byla večeře v podobě řízku s bramborovou kaší. Všichni jsme si moc pochutnali. Pak jsme se sešli nahoře ve třídě, kde jsme se všichni společně přivítali, vytvořili jsme si pravidla a zahráli pár seznamovacích her. O půl osmé se šli malí chystat do postelí, velcí a vedoucí si šli povídat o příštím vystoupení.

Ke spánku jsme všichni ulehli brzy, protože jsme věděli, že v sobotu bude hodně náročný den.

Vstávali jsme v sedm, i když někteří byli vzhůru už mnohem dřív. Než jsem stihla pořádně otevřít oči, už jsem seděla u snídaně. Ta mě ale probrala. Tedy myslím, že nás všechny, protože byla výborná. Celkově bylo jídlo skvělé. Po snídani zbyla chvilička na případné douklizení pokojů a vyčištění zubů a za nedlouho stáli velcí připravení v tělocvičně a malí nahoře ve třídě na dramatice nebo dole v jídelně na hodině zpívání.

Máme novou paní učitelku zpěvu. Jmenuje se Jana. Je strašně šikovná a moc se mi líbilo, jaké si připravila pomůcky. Učili jsme se písničku o jídle a všechno to jídlo jsme si při tom „uvařili“. To bylo moc fajn. Písniček jsme se za soustředění naučili hodně. Vlastně ani nevím kolik.

Taky máme novou paní učitelku na dramatiku. Ta se jmenuje Káťa. Je mladá, moc hodná, velmi energická, ze všeho má legraci a je moc fajn. Vypadá to, že s ní bude legrace. Vymýšlela skvělé hry, které spojovalo téma škola, a pro velké vymyslela úpravu jedné básničky. Nazvala to Voice Band.

Pak nastala krátká přestávka a po té se skupinky prohodili. Menší šli tancovat a velcí se rozdělili na dramaťák a zpívání.

K obědu byla zeleninová polévka a rizoto. Cpali jsme se, až jsme měli boule za ušima.

Po obědě byla výtvarka. Jitka si pro nás připravila překvapení. Modelovali jsme z marcipánu! Ale nesměli jsme to sníst. Všechny naše výtvory byly krásné.

Po výtvarce jsme šli na procházku kousek za vesnici. Došli jsme k ohradníku, za kterým se pásly krávy, a pak dál na louku, kde jsme hráli na honěnou a Ouvendoufis. Cestou zpátky jsme si nasbírali kaštany. Tuto procházku si pro nás připravil pan Křenek, který tu s námi pobýval celou dobu soustředění a já si myslím, že se mu to taky moc líbilo.

Vrátili jsme se ve čtyři, kdy jsme si dali buchtu a jablíčko ke svačině a znovu jsme se dali do práce. Velcí šli nejprve tancovat a malí měli dramatiku a zpěv a po hodině a půl si to prohodili.

Večeře byla výborná. Byl plátek masa s bramborem a omáčkou. Všem to moc chutnalo. Po večeři jsme si dali malý odpočinek, protože jsme už byli všichni unavení, ale už za malou chvíli se společně hrály hry v tělocvičně a ve třídě. Hry pro nás připravila Kačka a Janča, zakončili jsme je relaxací, shrnutím celého dne a pohádkou přečtenou od Káti.

V průběhu dne za námi dojela Petra i se svým přítelem. Ta s námi byla na procházce i na zpívání a potom se s námi večer dojemně rozloučila. Každý od ní dostal krásný kamínek z Florencie a malou rybičku na pentličce. Děkujeme, Petí. Bude se nám po tobě stýskat.

Večer šli malí spát brzy. Velcí se pak ještě chvíli koukali na televizi a potom tancovali, skákali a blbnuli. Vedoucí si spolu povídali.

Noc byla skvělá. Protože se zrovna posouval čas, mohli jsme si všichni o hodinu přispat.

Vstávalo se až o půl osmé a snídaně byla v osm. Měli jsme rohlík, chleba, salám a sýr a kdo chtěl, tak marmeládu nebo med. K tomu byla ještě ředkvička.

Po snídani jsme si šli sbalit, svlékli jsme postele, zkontrolovali, zda má každý hezky uklizeno a pak byla další hodina. Velcí měli tancování a malí zpěv a dramatiku, poté si to skupiny vyměnily.

Na oběd nám připravili knedlo vepřo zelo. Bylo skvělé a všechny talíře byly doslova vymetené.

Jen co se dojedlo a sklidili jsme ze stolů, Jitka už vytahovala výtvarku. Malovali se skřítci ve stylu Křemílka a Vochomůrky. Všechny to moc bavilo. Někteří dokonce říkali, že to bylo nejlepší.

V dramatice si obě skupinky nacvičily malou ukázku toho, co za celé soustředění stihli a po dokončení výtvarky jsme se všichni sešli nahoře ve třídě, abychom se na to podívali. Malí si nacvičili scénku o škole a velcí předvedli Voice Bandové zpracování básničky Sedí Káča na lavici.

Po této veselé chvilce jsme se spolu všichni rozloučili a na rozloučenou jsme si zazpívali pár písniček.

Pak už následoval odjezd domů.

//Janča Ch.

A co na soustředění říkali ostatní?

Míša M., Majda K.: Mně se nejvíc líbily večerní hry s Jančou a Kačkou a výtvarka.

Zuzanka O.: Mně se taky líbily večerní hry, ale hlavně diskotéka, kterou jsme si udělali večer s holkama na pokoji. Chtěla bych, aby bylo soustředění delší.

Nikča D., Klárka M.: Já jsem měla nejradši dramaťák. Voice Band byl super!

Janča Š.: Mně se nejvíc líbily hry a tancování s velkými. Chtěla bych mezi ně už patřit.

Metík N.: Já jsem měl nejradši, jak jsem vozil Tomáška, když jsme šli na procházku.

Jůlinka N.: Mně se líbilo, jak spím. Když je večer.

Honza K.: Nejlepší ze všeho bylo sáhnout na ohradník. Dalo to pořádnou ránu.

Dominik Z.: Všechno bylo super, ale nejvíc procházka a večerní hry.

Klárka Z.: Nejvíc se mi líbilo na procházce a výtvarka.

Lucka Š.: Mně se nejvíc líbilo tancování s velkýma a výtvarka s Jitkou. Hlavně modelování z marcipánu. Chtěla bych tu ještě být.

Lada Š.: Já jsem měla nejvíc ráda skákání přes potok a výtvarku.

Kristýnka O., Jůlinka K.: Nejlepší byla výtvarka a tancování.

Tea P.: Já bych chtěla tancovat s velkýma a nejvíc se mi líbilo tancování. Škoda, že už musíme domů.

Míša F.: Nejvíc se mi líbilo klouzat se v tělocvičně. Hlavně po tmě.

Kristýnka R.: Nejkrásnější byla procházka. A sbírání kaštanů.

Míša V.: Chtěla bych jít na víc procházek, protože ta byla nejlepší. A taky v tancování skákání přes potok.

Anička K., Bětuška P.: Mně se nejvíc líbilo modelování z marcipánu. Chci to dělat i příští rok.

Terezka Ř.: Já jsem taky měla nejvíc ráda modelování z marcipánu a skákání přes švihadlo, jak ho Míša točila.

Štěpánek M.: Na procházce bylo nejlepší, když jsme honili Jonáše.

Ráďa Ch.: Nejlepší bylo vyrábění z marcipánu. A taky vybíjená v tělocvičně po tmě.

Eliška Ch.: Mně se líbilo všechno, ale nejlepší tu bylo jídlo.

Janča M.: Já jsem si nejvíc užila dramaťák. Bylo to skvělý!

Káťa Z.: Nejlepší bylo, když jsem si v dramaťáku hráli na školu. To mě moc bavilo.

Eliška B.: Mně se líbilo všechno. Hlavně vyrábění z marcipánu a jak jsem si pak večer četla.

Jitka Ch.: Spolupráce a vzájemná reakce dětí na sebe, to tu bylo nejhezčí. A byla radost pozorovat všechny vedoucí při práci, jejich nadšení a trpělivost s upovídanými pusinkami. Děkuji za všechny ty krásné zážitky. A kolik umíme nových písniček. Až se bojím, že si je všechny ani nezapamatuji. A Petřina návštěva byla také moc milá a pořádně nás vzala za srdíčka. Takže ještě jednou dík.

Kačka B.: Dobrý bylo ujídání marcipánu při modelování. Všechno se to ale sníst nedalo, protože jídlo tady bylo taky strašně super a dobrý, a když to někdo snědl celý, neměl v břiše už ani kousek místa. Při zpívání se mi nejvíc líbila nápověda v podobě vaření. To byl skvělý nápad. Dramaťák mě velmi překvapil. Posunul se o tolik úrovní nahoru a byl velmi zábavný. Nejvíc ze všeho se mi ale líbily večerní hry. Bála jsem se jich, protože jsme měli plno dětí a já nevěděla, jestli to vůbec zvládneme, ale nakonec to dopadlo dobře. Super byl i páteční poslech hudby a seznamovací soutěže. Sobotní večer se také velmi povedl. Rozloučení s Peťou bylo velmi smutné a většina z nás ho obrečela. Já taky, ale spíš smíchy, než smutkem. Budu na to hodně vzpomínat a doufám, že se příští rok povede stejně jako letošek.

Jonda R.: Já jsem strašně rád, že se dramatika posunula o tolik nahoru. Káťa je energická a má mladiství náhled, což je na tom strašně vidět a jsem za to hodně rád. To bylo asi nejlepší pro nás pro všechny. Pro mě osobně to ale byla sobotní večerní zábava.

Simča Č.: Nejvíc jsem překvapená z dramaťáku. Voice Band byl super. Stejně tak mě překvapilo i zpívání. Vždycky jsme za soustředění stihli tak dvě písničky, teď jich umíme tolik. Celé soustředění bylo skvělé a užili jsme si tu spoustu legrace. Nejvíc ale asi v sobotu večer.

Terezka Ch.: Mně se nejvíc líbila ta sranda, co tam byla, že jsme měli zrytmizovat básničku v dramaťáku. Ze zpívání se mi nejvíc líbilo, že jsme se naučili 6 písniček. Jídlo bylo výborné a majitelé milí. Chtěla bych, aby soustředění bylo delší.

Eliška Ch.: V tancování se mi líbilo, když jsme předváděli ostatním, co všechno umíme. Nejvíc jsem si užila večery na pokoji s Janičkou a hry Janči a Káti.

Eliška T.: Zaujalo mě hudební zpracování básničky. Nejvíc mě bavila večerní zábava. Jídlo bylo velmi chutné. Ráda vzpomínám na soustředění v Chlumětíně, protože to trvalo déle.

Janča Ch.: Pro mě bylo nejlepší zpívání. Moc jsem se na něj těšila a velmi mě nadchlo. Přístup Jany k dětem je moc hezký. Děti jí mají rády, poslouchají ji a dokáže je zaujmout. Stejně tak se mi líbila i dramatická výchova, které je oproti minulému roku značně lepší. Líbí se mi přístup Káti a její volba aktivit. Při tancování bylo krásné pozorovat ochotu starších učit ty mladší a dychtivost mladších naučit se všechno, co již umí ti starší. Jsem také velmi ráda, že se všichni zapojili do výtvarky. Soustředění se celkově moc povedlo.

Další fotky od Chmelařů