Muziky, hrajte nám

20. 4. 2018

V pátek 20. dubna se uskutečnil tradiční jarní celovečerní pořad všech žďárských folklorních souborů a Horácké muziky. Tentokrát měl název "Muziky, hrajte nám". Jako hosté se nám představil soubor Hanačka a Hanácká muzeka z Litovle. Byla to pestrá podívaná umocněná překrásnými hanáckými kroji.

O přestávce jsme trošku poztráceli naše děti, ale naštěstí se všichni našli a mohla začít naše část programu. Radek klarineťák tak trošku zaspal na jevišti a zdál se mu sen o ptačí svatbě. Štěpánek by měl hned dvě nevěsty, ale Zuzanka byla ještě malá, tak jí slíbil, že snad za rok, až trochu povyroste. Pan farář ptačí dvojici důstojně oddal a všichni mu za to vesele zaplatili.

Přesto, že malí ptáčci švitořili, jak nejlépe uměli, Radek se ze svého snu neprobudil. Probudit ho dokázal teprve Honzík, který by se moc rád naučil na klarinet, ale zatím na něj jen příšerně "zabučel". Překvapený Radek mu ale pomohl, a za chvilku už Honzík hrál sám. Písnička "Utíkej Káčo, utíkej" ale vyprovokovala Metíka a Štěpu, aby se začali honit. Starší děvčata a kluci se snažili jim honičku všelijak ztížit, ale kluci se nedali. A tak holkám nezbylo nic jiného, než kluky chytit a nějak je zabavit. Dali jim do ruky dřevěnou "Káču" a kluci ji zkoušeli roztočit. Mezitím ale se do honičky dali Honzík s Dominikem. To už holkám došla trpělivost, oddělili je od sebe a raději si s nimi zatancovali. Nakonec se kluci usmířili a k odchodu jim ještě jednou Honzík zahrál.

Dětem z Rozmarýnku se zase podařilo muzikantovi rozbít housle. To se všichni báli, jak to dopadne. Zato děti z Bystřinky ukázali, že už jsou docela velké a že nejen zpívají, ale na písničky umějí i tančit.

No a celá druhá část našeho programu se odehrávala v hospodě při muzice. Tohle si asi všichni docela užívali. Jen by potřebovali o trochu větší jeviště, naši Kamínci se tam s Valčíkem z Krouny moc nevešli. Ale i tak si to všichni užili. Od diváků jsme slyšeli, že to bylo veselé, pestré, barevné a na všech bylo vidět, že je zpívání a tancování baví. A to je asi ze všeho nejdůležitější. I když sem tam nějaká chybička byla a některé věci by bylo potřeba ještě hodně "doladit", účinkující děti i dospělí si svá vystoupení na jevišti užívali a svou radost přenášeli na diváky v sále.

Tak ještě jednou díky všem a mrkněte do galerie na fotky.

J.R.